Trafik Cezasına İtiraz Prosedürü
Yazan: Admin | 31 Mayıs 2020
Trafik Cezasına İtiraz Prosedürü

TRAFİK CEZALARI NASIL İTİRAZ EDEBİLİRİM

Trafik cezaları ‘’Karayolları Trafik Kanununa’’ göre 10 iş günü içerisinde ilgili tarafa iletilmelidir. Eğer 10 gün içerisinde iletilmezse ne olur ve itiraz hakkımız doğar mı? ‘’TRAFİK İDARİ PARA CEZASI KARAR TUTANAKLARININ DÜZENLENMESİNDE, TAHSİLİNDE VE TAKİBİNDE UYGULANACAK USUL VE ESASLAR HAKKINDA YÖNETMELİK’’ yönetmeliği md 10 3/b uyarınca bu cezalar 10 iş günü içerisinde iletilmelidir. Ayrıca bu süre içerisinde eğer tebligat posta yolu ile yapılmamışsa yetkili sulh ceza mahkemesine başvurulmalıdır. Eğer başvurulmazsa ceza kesinleşir. Eğer ceza yüze karşı kesilmişse 15 gün içesinde bu cezaya itiraz hakkımız mevcuttur. Ceza plakaya kesilmiş ise kendisine tebliğ edildiği tarihten itibaren başlamaktadır. Diyelim ki adreste yokuz veya yeni bir adrese taşındık ne yapmalıyız? Eğer evde yoksak tebligatı getiren posta çalışanı kapıya bir not bırakarak tebligatı muhtara teslim edebilir. Eğer tebligatın yapılmış olduğu adresten taşınmış isek ikametgah adresinin güncellenmemesi sebebi ile ilginin sorumluluğu devam edecektir.

TRAFİK CEZALARINI NEREDEN KONTROL EDEBİLİRİM?

Öncelikle E-devlet kapısı EGM ceza sorgulama PTT ceza soğulama GİB ceza sorgulama üzerinden sorgulayabiliriz.

TRAFİK CEZALARINA HANGİ BELGELERLE İTİRAZ EDİLİR!

Bir dilekçe yazılarak itiraz olunduğuna dair ve kararın fotokopisi dosya hale getirilirAyrıca bu başvuru dosyasına kimlik fotokopisi,ehliyet ve rusat fotokopisi eklenerek ilgili yere başvurulmalıdır.Dilekçenin nasıl yazılacağı ile ilgili olarak avukatlardan yardım ve danışmanlık alınması en doğru tercih olacaktır.

CEZAMI ÖDEDİM İTİRAZIM DEVAM EDER Mİ?

Cezanın ödenmesi itiraz hakkını ortadan kaldırmaz.Eğer yapmış olduğunuz itiraz sonucu olumlu sonuçlanırsa yatırmış olduğunuz para tarafınıza iade olunur.Olumsuz cevap neticesinde ise cezadan ayrı olarak mahkeme harç ve giderlerini de ödemeniz gerekecektir.

HANGİ DURUMLARDA PEKİ İTİRAZ EDEBİLİRİM?

Öncelikle delil yoksa, Radar uyarı levhası olmayan yerde cezayı Bu ceza park cezasından kaynaklanıyorsa bu bölge de eğer belediye yeterli otopark sunmamışsa yine bu cezaya da itiraz olunabilir.

Bize Hemen Ulaşın

Barulay Hukuk Bürosu, başta Bursa olmak üzere Türkiye’nin birçok ilinde yerel hukuk bürolarıyla işbirliği halinde olduğu hukuk bürolarıyla müvekkillerine hizmet vermektedir.